Хрещення Питання Відповіді
Слово «хрестити» (англ. "christen") походить з англійської культури, а точніше від слова "Christ", що означає «принести до хреста» ("to bring to Christ").
Одне з головних таїнств, що означає прийняття людини в лоно Християнської Церкви, і перше таїнство в житті християнина, коли "віруючий при триразовому зануренні тіла у воду з призыванием Отця, Сина і Святого Духа вмирає для життя плотського, гріховного і відроджується від Духа Святого в життя духовне, святе". Ритуальні обмивання у воді характерні для багатьох релігій і існували задовго до християнства, т. к. культ води - джерела життя - існував у багатьох народів світу. Вважалося, що, занурюючись у воду, людина очищається від своїх гріхів та повертається до чистої, нового життя.
Обряд хрещення у віках не змінився. Як і багато років тому, священик у повному обладунку здійснює всі його таїнства, від огласительной молитви і благословення води до одягання немовля у "ризу правди - хрестильницю сорочку, вручення натільного хреста, який потім носити під одягом і бережеться все життя, миропомазання і хрещення. На всі питання, з якими священик звертається до дитини, відповідають його воспріємників - хрещений батько і мати. Хрещення зазвичай відбувається після служби божої або в самому храмі, або в спеціальному приміщенні (крестильне) в купелі ємністю 3-4 відра підігрітої води.
У різних християнських напрямках обряд хрещення тлумачиться по-різному. У Православній і Католицькій Церквах хрещення відноситься до розряду таїнств. Є відмінності і в самій церемонії хрещення при здійсненні цього обряду в різних церквах. Так, у православній церкві немовляти тричі занурюють у воду, в католицькій - обливають водою. У деяких протестантських церков при хрещенні оббризкують водою. У баптистів і адвентистів сьомого дня хрещення відбувається, як правило, у природних водоймах.
Відповіді на часті питання:
Як відбувається обряд хрещення?
Таїнство Хрещення встановив Сам Ісус Христос, охрестившись від святого Іоанна Предтечі на річці Йордан. Хрещення не випадково відбулося у воді, бо саме вода в Біблії символізує життя (згадаймо, що людина складається в основному з води), благодать Божу, чистоту тілесну і духовну. Ісус Христос міг би і не хреститься, але таким прикладом він показав, як кожна людина повинна починати свою духовну життя. Ісус освятив собою і воду в річці Йордан, тому молитвами священик закликає Святий дух для освячення води в купелі.
Хрещення зазвичай відбувається у храмі, хоча допустимо і за межами храму. Тривалість Таїнства Хрещення складає від 30 хв до години. Спочатку Священик читає молитви-заборони, щоб ім'ям Господа вигнати сатану від хрещеного, а потім останній (або від його імені хресні батьки) тричі відрікаються від сатани і тричі проголошують возз'єднання з Христом як з Царем і Богом, тричі читається Символ Віри, в якому сконцентрована суть православного сповідування віри. Потім освячується вода і єлей (масло) і хрещеного помазуют оливою на знак того, що він приєднався до древа Церкви Христової. Дається ім'я крещаемому (воно має бути обов'язково християнським!!!) і проголошується головна формула хрещення тричі занурюють у воду охрещуваного: «Хрещається раб(а) Божий (Божа) (ім'я) в ім'я Батька. Амінь. (перше занурення). І Сина. Амінь (2е занурення). І Духа Святого. Амінь. (3е занурення)». Дитину приймають з води в пелюшку, іменовану крыжмой.
Далі відбувається Таїнство Миропомазанья. Читаються Апостол і Євангеліє, і з молитвою отстригается пучок волосків («постриг»), і крещаемому надягають на шию хрестик, на знак того, що він вже християнин. На дитину одягають хрестильну сорочку.
Вже однієї головної формули достатньо, щоб охрестити людини. Так роблю, правда, в крайніх випадках, наприклад, при близької смерті, причому Таїнство Хрещення може провести будь-який християнин, чоловік або жінка, звичайно, той чи та, хто вже хрещений. Ще св. Петро Могила просив священиків навчати баб-повитух хрестити немовлят святою водою на крайній випадок. При важких пологах баба-повитуха мала хрестити дитину, коли з материнського лона виглянула голівка або ніжка дитини. Тоді, якщо дитинка і вмирав після пологів, не допусти Господи, він помирав хрещеним. Якщо дитина залишився в живих, то хрещення, якщо раз проводили в храмі, тільки вже не вимовляючи головної формули хрещення.
Як правило, дитя хрестять занурюючи у воду, але допускається і обливання, і кроплення. Хрестити однієї людини можна тільки один раз в житті, бо людина і фізично може народиться тільки один раз в житті! Православна Церква визнає таїнства Хрещення тільки в католицькій церкві (римо - та греко-), вірменської Церкви, лютеранської церкви, кальвіністської церкви, англіканської церкви, незважаючи на те, що існує різниця у віруваннях, і навіть в розумінні самого хрещення (наприклад, протестанти). Те, що називають представники інших конфесій, наприклад Єгови, не є Таїнством Хрещення, а тільки звичайним купанням.
"Ще через п'ять днів хрестили молодого князя Миколи Андрійовича. Матінка підборіддям притримувала пелюшки, в той час як гусячим пір'їнкою священик мазав зморщені червоні долоньки і сходинки хлопчика. Хрещений батько-дід, боячись упустити, здригаючись, носив немовляти навколо жерстяної пом'ятою купелі і передавав його хрещеної матері, княжні Мар'ї. Князь Андрій, завмираючи від страху, щоб не втопили дитину, сидів в іншій кімнаті, очікуючи закінчення таїнства. Він радісно глянув на дитину, коли йому винесла його нянюшка, і схвально кивнув головою, коли нянюшка повідомила йому, що кинутий у купіль вощечок з волосками не потонув, а поплив по купелі". (Толстой Л.. "Війна і мир").
Ось вони - основні традиції хрещення: дата - на восьмий день після народження, вибір у воспріємників близьких родичів, у даному випадку - діда і тітки, і, нарешті, повір'я, що якщо віск з волоссячком немовляти не потоне, дитина залишиться жваво.
Що таке крестинный стіл або свято після хрестин?
Після звершення всіх язичницьких обрядів стародавні слов'яни влаштовували сімейне свято, а в християнській Русі в той же день накривалися крестинные столи; крім гостей, годували і жебраків.
Звичай влаштовувати крестинные столи побутував у всіх станів і відрізнявся лише різноманітністю і великою кількістю поданих страв. "Нате вам молитовного, принесіть мені хрещеного" або "Піди введи немовляти в православну віру", - так зазвичай говорив батько хрещеним перед виходом у церкву. Хрещений батько купував хрест і приносив свій хліб на хрестини, а іноді сам розплачувався з священиком, а кума представляла "ризки" - 3-4 аршини тканини і сорочку для дитини і рушник священика - витерти руки після обряду.
Крестинный обід. Головні гості - кум, кума і бабка-повитуха. Їх садили за стіл і пригощали приготовленої для них закускою і чаєм, а господар тим часом ішов запрошувати рідних і друзів "до немовляти на хліб, на сіль кашу їсти".
Стіл в хрестини накривався святково. Ось його зразкове меню: спершу подавалося холодне: у пісний день - оселедця і квас з кислою капустою, в скоромний - холодець і квас з яйцями і м'ясом; потім ішли: у пісний день - щі зі снетками, приправлені конопляною олією, картопляний суп з грибами і локшина; в скоромний: щі з яким-небудь м'ясом, ушник (тобто суп з потрухів), локшина з курятиною або свининою, молочна локшина і, нарешті, обов'язково і незалежно від складу страв на крестильном обіді, подавалося головне блюдо - гречана каша, перед якою пригощали ще пшоняною кашею. Після того, як гості з'їдали обід, баба клала на стіл пиріг, ставила горщик в шапці і штоф з оковитою і говорила: "Це моє: купіть будете їсти"
Перед відходом гості дякували господарів і бажали всього хорошого, а новонародженому - доброго здоров'я і многії літа. Останніми йшли кум з кумою. Увечері того ж дня або зранку їм пропонувалися закуски, "щоб похмелитися". За закускою відбувається обмін подарунками. Кум отримує від куми хустку "на пам'ять", за що він, попередньо витерши подарунком рот, цілує куму в губи і обдаровує грошима. При прощанні породілля вручає їм по пирогу, за який отримує гроші або хустку, чай, цукор, мило і т. п. Свято закінчується.
Відроджується нині і сімейне свято хрестин. А оскільки діти з'являються на світло в лікарні, то роль баби-повитухи, настільки важливу в обрядовій частині свята, повинна взяти на себе якась родичка або найбільш шанована гостя. Вибір - на розсуд батьків. Як говорили в давнину, були б батьківщини, а хрестини будуть.
Чи можна давати ім'я дитині до хрещення?
ТАК. Імена даються дитині батьками і реєструються в сертифікаті про народження. Церква не має права впливати на зміну імені. Звісно, можна дати дитині церковне ім'я при хрещенні, яке буде відрізнятися від зареєстрованого імені. Церковне ім'я буде використовуватися при обряди у церкві, а зареєстроване ім'я в мирському житті.
Коли краще хрестити дитину?
Церква наполягає на хрещення в ранньому віці. Так з дитини знімається першородний гріх і він стає членом церкви. Христос мав особливе ставлення до дітей. Він говорив апостолам: «Пустіть дітей приходити до мене і не забороняйте їм, бо їх є Царство Боже». Тому батьки не повинні зволікати з хрещенням дитини, щоб він якомога раніше отримав Божу благодать. Крім того, після хрещення відразу ж відбувається інше таїнство – миропомазанье, коли на дитину сходить Дух Святий.
Православні і католики хрестять дитину ще в перші місяці, навіть в перші дні їх життя. Протестанти визнають хрещення тільки в зрілому віці. Але, хоча дитина ще зовсім маленький і не осягає розумом самого Таїнства, душа сприйме благодать Духа Святого. Звичайно, може статися і рання смерть, тому затягнути з Крещеним, значить залишити дитину без Божого заступництва, Чесних Сил Безтілесних і відрізати йому шлях до порятунку.
В принципі, всі батьки бажають своїй дитині тілесного здоров'я, роблять щеплення від хвороб ще в дитинстві; так чому ж не подумати і про безсмертя душі дитини?
Хреститися можна і дорослим, якщо з якихось причин цього не було зроблено в дитинстві. Тоді треба пройти катехизацію, і з дорослої людини знімається не тільки первородний гріх, але і всі його гріхи.
Обов'язково хрестити дитину в церкві?
Якщо дитина здорова, то ТАК. Церква вимагає хрестити дитину в церкві.
Але, якщо дитина не здоровий, то можна запросити священика додому, або в лікарню. Якщо, раптом, є загроза життю дитини, і поруч немає священика, то дитину може хрестити будь-яка людина. Він повинен промовити такі слова: «Хрещається раб Божий», назвати ім'я дитини, і виголосити три рази «В ім'я Отця, і Сина, І Духа Святого. Амінь». І злити три рази над головою дитини святу або просту воду. Якщо після такого хрещення дитина вижила, то церква просить батьків привезти дитину до церкви і вимовити всі молитви таїнства хрещення.
Хресні батьки, їх роль?
Хрещений батько - кум, хрещена мати - кума.
Вибір хрещених батьків дуже серйозний, оскільки у разі хвороби або смерті батьків на них покладається відповідальність за виховання дитини; тому і вибирають їх із близьких людей - родичів або друзів сім'ї.
Також, на них покладається велика відповідальність бути духовними хрещеними батьками для своїх хрещених дітей.
Ними можуть бути тільки християнина.
Не можна брати в куми нехрещених, иноверующих, а також невіруючих. Не можуть бути хрещеними батьками і члени різних сект, культових організацій, наприклад, рериховцы, ворожки, а також грішники (алкоголіки, наркомани, трансвестити, тощо).
За нормами Церковного Права не можуть стати хрещеними: ченці і черниці, батьки для власних дітей, особи, які перебувають між собою в шлюбі, а також наречений і наречена (зважаючи на неприпустимість подружнього життя між особами, які перебувають у духовному спорідненні), малолітні, психічно хворі люди.
Коли дитину хрестять, то в храмі його тримають до хреста хресні батьки. В принципі, це може бути і одна людина: у хлопчика – хрещений батько, у дівчинки – яку охрестив мати. Доросла людина і сам може відповідати на питання і для нього хрещені батьки – необов'язкове правило (наприклад, у разі хвороби). Біологічні батьки не тримають дитину до хреста в храмі, але можуть бути присутніми при хрещенні.
Іноді доводиться чути такі питання як «чи Може вагітна жінка бути хрещеною матір'ю?». Церква завжди ставилася з повагою і трепетом до вагітним жінкам, тому не бачить ніяких перешкод, щоб вагітна жінка була хрещеною матір'ю.
І взагалі, якщо у Вас виникають питання, звертайтесь до священика, а не до сусідки, тим більше «забобонной».
Для Таїнства Хрещення, хрещений батько покапає натільний хрестик, який повинен носитися дитиною все життя, а хрещена мати купує хрестильну сорочку і крижму – білу тканину (форма пеленочку), в якому і тримають дитину до хреста. Крижма і хрестильний наряд символізують те, що дитина вийшов з купелі без гріхів. Крижму теж тримають все життя, і у разі хвороби накриваються нею, бо вірять, що вона допоможе швидкому одужанню. Тому до хреста дитина у цей день має з'явитися чистим, искупанным і в чистій ошатною одязі.
Християнські обов'язки Хресних батьків:
1. Молиться за свого хрещеника/хрещеницю регулярно
2. Бути прикладом для наслідування
3. Допомагати йому/їй рости з вірою в Бога Отця, Сина і Духа Святого
4. Вчити вірити в Христа і боротися зі злом
— А що ж робити, якщо хресні живуть далеко і бачать хрещеника раз в рік?
Це погано. Значить треба писати листи! Треба щоб дитинка завжди відчував Вашу любов і турботу, і розумів, що Ваша роль у його житті одна з головних. Дуже важливо і бажано щоб хресні були присутні при першому причасті свого крещенника!
Хресні батько і мати - важливі люди, як в обряді, так і в житті. Багато барвистих приказок присвячені їм.
Добра кума додасть розуму. Кума і кум наставляй на розум. При кумі не жити, а і без кума не бути. Не бути у кума, не пити пива. І кума шкода, і пива шкода: кума шкода вада вводити, так і пива шкода втратити. Кум говорить навмання, а кума бери на ум. Спасибі куме, що до кума добра. Добра кума живе і без розуму. Пий, куме, та не пропей розуму! З бранчивой кумою (свахою) не попрощаешься. Кому до чого, а кумі до всього. Що знає кум, знає і кумова жінка, а за нею і вся село.
До речі, оформлення кумівства існувало і в дохристиянській Русі і закріплювалося обмиванням дитини в річці, озері чи дерев'яних коритах. Дитя несли до водойми, купали, сповивали і давали ім'я по вибору батьків або старшого в роді, часто на честь шанованого предка або народного героя. При цьому відбувалися і релігійні дійства. Волхви вимовляли магічні заклинання проти злих духів і передбачали долю немовляти. Кумів могло бути двоє, троє або більше. Вони здійснювали родову опіку над дитиною і несли моральну відповідальність за його виховання, а в разі смерті батьків замінювали їх йому.
Після звершення обряду вітали батька і мати - з сином або донькою, кума і куму - з хрещеником, бабку-повитуху - з онуком чи онукою. В хресні матері не звали вагітну: вважалося, що тоді хрещеник помре.
Якщо в сім'ях бували смерті новонароджених або малолітніх дітей, куми брали першого зустрічного. Перевага надавалась таким хрещеним, у яких в живих залишалося багато похресників. Хлопець або дівчина, в перший раз ставали хрещеними, вибирали дитини: чоловік - дівчинку, дівчина - хлопчика; вважалося, що в іншому випадку дівчина ризикувала залишитися вековухой, а хлопець - холостяком. Серед селян і нижчих верств міського населення існувало також повір'я, що якщо дівчина або хлопець, які запрошувалися в хресні до першої дитини, старше батьків хрещеника, то дівчина вийде заміж за вдівця, а хлопець - за вдову або жінку старше його. Тому, відповідно, намагалися, щоб куми були віком батьків.
Як правильно хрестити: обливати водою або занурювати у воду?
В Святом Письме не говориться, сколько воды надо для таинства крещения. Спаситель говорит, что для вечной жизни надо заново родиться от «воды и Духа». Тоесть вода – это символ жизни и таинства крещения.
Полное погружение или просто обливание – это традиции церкви.
В некоторых храмах есть специальные крестильные, так званные баптистерии, в которых крестят деток и куда даже взрослый сможет целиком войти в воду.
Будет ли мой ребенок принят в Царство Божье, если умер некрещеным?
ТАК. Основою такої віри є те, що сказав Ісус (Марк 10:14) «Царство Боже належить і цим», тому церква вірити, що нехрещені будуть прийняті в царство Боже. Слово, яке вжив Ісус "toioutos", позначає, ці (хрещення) та всі інші (нехрещені).
Церква завжди молитися і за хрещених і нехрещених, і за християн, і мусульман, бо всі ми діти єдиного БОГА.
- Важливі особливості одягу для недоношених малюківНародження недоношеної дитини є великим випробуванням для батьків. Такий малюк потребує особливого догляду, уваги та турботи. Одяг для недоношених дітей має специфічні вимоги, які забезпечують комфорт, безпеку та сприяють здоровому розвитку. Тому важливо розібрати у тонкощах, зрозуміти, як обрати та що саме.Повна версія статті
- Палантини для хрещення: правила вибору, використанняПалантин для хрещення – це довгий шарф або накидка, яка використовується під час християнського обряду хрещення. Він є важливим елементом традиційного обрядового одягу, символізуючи чистоту, благословення та духовне оновлення. Часто він виготовляється з ніжних тканин, таких як шовк або атлас, і може бути прикрашений вишивкою, мереживом або релігійними символами.Повна версія статті